رسا نیوز

آژانس خبری رسا

محققان ارتش روسیه اعلام کردند که سرنگونی بالگرد متعلق به این کشور بر فراز ارمنستان، برخلاف ارزیابی اولیه که علت آن «سهل‌انگاری» اعلام شده بود، یک اقدام به «قتل عمد» بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، یک فروند بالگرد روسی Mi-۲۴ روز ۹ نوامبر بر فراز خاک ارمنستان و در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان سرنگون شد و دو نفر از خدمه آن کشته و یک نفر دیگر زخمی شد. این سرنگونی تنها چند ساعت پیش از انجام توافق صلح در مناقشه ناگورنو-قره باغ با میانجیگری مسکو رخ داد؛ مناقشه‌ای که به درگیری نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۲۷ سپتامبر تا ۱۰ نوامبر منجر شده بود.

خبرگزاری اینترفاکس روز دوشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که روند بررسی پرونده ساقط شدن بالگرد روسی، با طرح اتهام «اقدام عمدی» ارتش جمهوری آذربایجان تغییر کرده است. به طوری که نتایج تحقیقات تازه محققان ارتش روسیه هر گونه فرضیه خطای فردی و سهل‌انگاری نیروهای آذربایجان را رد می‌کند.

رخدادی که می‌تواند منجر به تقاضای مسکو برای اعمال مجازات حبس ابد برای عاملان حمله به بالگرد ارتش این کشور شود.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان پیشتر با ابراز مراتب عذرخواهی از مسکو، آمادگی خود را برای پرداخت غرامت بالگردی که تاکید شده به «طور تصادفی» سرنگون شده، اعلام کرده بود. با این حال، به نظر می‌رسد، گزارش جدید محققان ارتش روسیه منجر به شکل‌گیری دور تازه‌ای از تنش دیپلماتیک میان مسکو و باکو شود.

انتهای پیام

[ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ]

خبرگزاری دانشجویان ایران با بهره‌گیری از سرمایه‌ی اندیشه، صداقت و با تکیه بر توان، خلاقیت، نوآوری جوانان دانشجو در ۱۳ آبان ۱۳۷۸ با اظهار لطف مقام معظم رهبری خطاب به ایسنا که فرمودند: "اخبار خوب، مفید و امیدبخش مخابره کنید." با هدف اطلاع رسانی صحیح، بهنگام و همه جانبه به صورت آزمایشی و در ۱۶ آذر همان سال مصادف با روز دانشجو به صورت رسمی به عرصه اطلاع‌رسانی گام نهاد.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *